Na ratunek Szmaragdowemu Oczku

Fizjoterapia w wodzie (prowadząca: dr Anita Kulik)


Daleko stąd, za mgłą tak gęstą, że można by ją kroić, a może jeszcze dalej, 
znajduje się staw Szmaragdowe Oczko.
W ciągu dnia niczym się nie wyróżnia, ale gdy tylko zapadnie ciemna noc, 
zaczynają się tam dziać przedziwne rzeczy.
Najpierw w wodzie coś chlupnie, przy brzegu zaskrzeczy, w szuwarach łupnie, a w wierzbie zagruchocze.

Wodnik Szuwarek

Dopiero wtedy z wody wynurza się Wodnik Szuwarek,
skrzat wiercipięta niezwykle ciekawy świata... już nie może się doczekać,
kiedy na tafli wody zamruga pierwsza gwiazdka.
Wszyscy, którzy poznali Wodnika, wiedzą, że ma dobre serce
i stara się nieść pomoc wszystkim potrzebującym.
Czekające go wyzwania odczytuje z gwiazd
odbijających się w tafli stawu o magicznych właściwościach.

Niestety, nieprzyjazna Wodnikowi Rusałka Krzesisława rzuciła zaklęcie, 
zsyłające całą masę nieszczęść na magiczny staw i jego mieszkańców.
Powstałe zanieczyszczenia i ubytki wody uniemożliwiają skrzatowi niesienie pomocy. 
Jedyna więc szansa na uratowanie stawu to... ułagodzenie Krzesisławy,  
własnoręcznie robionym naszyjnikiem ze zwiędłych lilii, ślimaczych muszelek,
skorupek pluskwiaków i larw chruścików, atrybutów każdej mrocznej rusałki.

Rusałka Krzesisława

Twoim zadaniem będzie pomóc Wodnikowi Szuwarkowi w zebraniu elementów na rusałkowy naszyjnik,
dzięki czemu będzie mógł ocalić Szmaragdowe Oczko i jego mieszkańców.

Postępy w ratowaniu Szmaragdowego Oczka (05.06)Proszę podać hasło, by pobrać zestawienie.

Harmonogram zadań

Obecności

Bazą do stworzenia naszyjnika będą szmaragdowe kamyki otrzymane za uczestnictwo w zajęciach.

 

Element naszyjnika do zdobycia: szmaragdowe kamyki

Opis:

Studenci otrzymają po jednym kamyku
za każdą obecność na zajęciach

Zadanie 1. Ropuchy pustynne na wodnym chilloucie

Do stu tysięcy kijanek!

Rusałka Krzesisława wiedziała, jak zaszkodzić magicznej tafli stawu. W Szmaragdowym Oczku zalęgły się setki pluskwiaków wodnych. Nie dość, że żyjąc na powierzchni wody zasłaniają taflę stawu, to dodatkowo ich odchody zmętniły wodę. W Szmaragdowym Oczku nie odbija się teraz ani jedna gwiazda. Wodnik Szuwarek nie może odczytać informacji, komu potrzebna jest pomoc! Sprytny skrzat postanowił sprowadzić do stawu ropuchy, które na pewno poradzą sobie z plagą pluskwiaków. Sęk w tym, że jedyne ropuchy, które wyraziły zainteresowanie pluskwiakami, to ropuchy pustynne, panicznie bojące się wody. To jednak nie problem dla Wodnika. Jak na znawcę terapii wodnych przystało, potrafi oswoić ropuchy z wodą za pomocą elementów terapii Watsu. Wodnik Szuwarek wiedział, że im bardziej oswoi ropuchy z wodą, tym więcej złapią pluskwiaków w jego stawie.

 

Element naszyjnika do zdobycia: pluskwiaki

Opis zadania:

Studenci wykorzystają elementy terapii Watsu
do pracy z pacjentem

Zadanie 2a. Monotlenek diwodoru bez tajemnic

Zadanie 2b. Rak Wawrzyniec sięga dna

Do wszystkich raków nieboraków!

Skrzat spostrzegł, że zamieszkujący Szmaragdowe Oczko rak Wawrzyniec unosił się na powierzchni wody w promieniach wiosennego słońca. Każdy zdroworozsądkowy rak za dnia chowa się w norkach, by nie zostać łatwym łupem dla drapieżnych okoni. Zanieczyszczenia pozostawione przez pluskwiaki zmieniły właściwości fizyczne wody, co sprawiło, że rak miał trudności w sprawnym przemieszczaniu. Samooczyszczenie wody po pladze pluskwiaków może zająć jeszcze trochę czasu, zatem pozostawienie raka Wawrzyńca bez pomocy może być dla niego śmiertelnie niebezpieczne! Wodnik Szuwarek, specjalista od terapii wodnych, postanowił nauczyć raka Wawrzyńca wykorzystania właściwości fizycznych wody według koncepcji Halliwick. Dzięki nowym umiejętnościom rak Wawrzyniec nie tylko będzie mógł samodzielnie przemieszczać się w wodzie i zdobywać pożywienie, lecz również będzie potrafił zejść na dno zbiornika i zebrać muszelki do ozdobienia swojego pancerza – wszak to rak szlachetny!

 

Element naszyjnika do zdobycia: muszelki

Opis zadania:

Studenci zaliczą wejściówkę
z właściwości fizycznych wody

 

Element naszyjnika do zdobycia: larwy chruścików

Opis zadania:

Studenci wykorzystają elementy terapii Halliwick
do pracy z pacjentem

 

Do wszystkich sumów i okoni

 

Zadanie 3a. SUPełnie inny spływ

Złośliwość Rusałki Krzesisławy nie zna granic. Tym razem ze Szmaragdowego Oczka ubywa wody. Jedynym rozwiązaniem jest sprowadzenie bobrów, specjalistów od budowy tam. Jednak najlepsi bobry-fachowcy mieszkają hen daleko w Wiklinowej Zatoce. To cały dzień drogi wodnym szlakiem. Po drodze czeka na Wodnika wiele przeszkód do pokonania. Jedyny środek transportu, którym dysponuje Wodnik to deska SUP. Poruszanie się na desce to niezły trening i ogromna przyjemność, dlatego Wodnik nie zwleka i od razu rusza w kierunku Wiklinowej Zatoki. Oby zdążył wrócić zanim zabraknie wody w Szmaragdowym Oczku!

Zadanie 3b. Studio filmowe „Wodnik”

Tafla Szmaragdowego Oczka porosła rzęsą. Z jednej strony obecność rzęsy sprzyja oczyszczeniu wody stawu z zanieczyszczeń, z drugiej jednak w tafli wody znów nie odbiją się gwiazdy... Wodnik Szuwarek uznał, że najlepszym rozwiązaniem będzie przesunięcie rzęsy wodnej w kierunku obrzeży stawu, dzięki czemu odkryta środkowa część tafli odbije gwiazdozbiór z zaszyfrowanym zadaniem. Jednak, aby nie uszkodzić delikatnej rośliny, Wodnik Szuwarek wykonuje w wodzie bardzo spokojne i delikatne ruchy. Jest to znany układ ćwiczeń o nazwie AiChi. Twoim zadaniem jest samodzielne nauczenie się tych ćwiczeń i nagranie siebie podczas ich wykonywania, niekoniecznie podczas zbierania rzęsy w Szmaragdowym Oczku, ale w innym zbiorniku wodnym, czemu nie?

 

Element naszyjnika do zdobycia: nenufary

Opis zadania:

Studenci wyruszą na spływ na deskach SUP
lub nagrają filmik demonstrujący ćwiczenia AiChi

Po uporaniu się ze złym czarem Rusałki, Wodnik postanowił napełnić Szmaragdowe Oczko świeżą wodą. Nim minęły trzy dni na tafli pojawiły się pierwsze pąki lilii wodnych. Będą wspaniałym zwieńczeniem rusałkowego naszyjnika! Pamiętajcie jednak drodzy studenci, że nenufary są w Polsce pod ochroną. Za ich zerwanie grozi surowa kara! 

Klasy rusałkowego naszyjnika

Zdobyte przez Wodnika Szuwarka elementy mają wpływ na klasę naszyjnika dla Rusałki.
Im lepszy podarunek, tym większe szanse na uzyskanie dodatkowych przywilejów w ostatnim (czwartym) zadaniu.

Klasa "Z"

 
 
 
 
 

Opis:
Zdobyte elementy nie wystarczyły na skonstruowanie naszyjnika dla Rusałki. Nie udało się zatem udobruchać Krzesisławy. Nękające magiczny staw plagi doprowadziły ostatecznie do katastrofy - całkowicie zniszczyły faunę i florę Szmaragdowego Oczka. Załamany Wodnik Szuwarek musi teraz opuścić swój dom i martwych dawnych przyjaciół... Bardzo się na Tobie zawiódł!

Wyjaśnienie: 
Student otrzymuje status nieklasyfikowany. Nie może przystąpić do zaliczenia końcowego.

 

Klasa "C"

 
 
 
 
 

Opis:
Zebrane elementy naszyjnika Szuwarek nieco niedbale wysuszył na kamieniu, połączył źdźbłami trawy i wręczył Krzesisławie. Naszyjnikowi daleko było do ideału, jednak Rusałka nie należała do tych wybrednych. Względnie zadowolona rozproszyła swe zaklęcie i zniknęła w obłoku morowego powietrza. Skrzat może w końcu podjąć próby dostrzeżenia gwiazd w tafli ukochanego stawu.

Wyjaśnienie: 
Student może przystąpić do zaliczenia końcowego na warunkach ogólnych (bez ulg).

 

Klasa "B"

 
 
 
 
 

Opis:
Do stworzenia naszyjnika Szuwarkowi brakowało jedynie ususzonych pluskwiaków. Wykorzystując sprzyjającą aurę skrzat rozłożył pluskwiaki na skąpanym w słońcu kamieniu. Sam usiadł zadowolony w cieniu tataraku. Dopiero wtedy poczuł, jak bardzo zmęczyły go ostatnie dni. Coraz cięższe powieki w końcu zamknęły szuwarkowe oczy i skrzat zapadł w drzemkę. Kiedy się obudził, zobaczył, że z pluskwiaków zostały jedynie czarne węgielki. Nie mając czasu na poszukiwania świeżych elementów, wplótł zwęglone szczątki w naszyjnik. Zachwycona prezentem Krzesisława nawet tego nie zauważyła i po zdjęciu zaklęcia ze Szmaragdowego Oczka obiecała nigdy już nie wracać. Co jednak będzie, kiedy wieczorem zobaczy czarne ślady na swej skórze po zdjęciu naszyjnika?

Wyjaśnienie: 
Student otrzymuje podczas zaliczenia końcowego dodatkowe 5 minut na rozwiązanie testu.

 

Klasa "A"

 
 
 
 
 

Opis:
Pomimo faktu, że Wodnik Szuwarek mieszkał w stawie o magicznych właściwościach, to sam na magii znał się raczej słabo. Konstruując naszyjnik dla Krzesisławy nie zwrócił więc uwagi, że oprócz jednego składnika liczba pozostałych była podzielna przez 3. A trójka to szczęśliwa cyfra Rusałki. Ujęta pięknem i numerologiczną mocą naszyjnika Krzesisława oddała Szuwarkowi 2 kamyki, dzięki czemu wszystkie elementy były podzielne przez 3! Rusałka była zachwycona i natychmiast zdjęła zły czar ze Szmaragodowego Oczka. Szczęśliwy Wodnik schował dwa kamyki jako symbol dobrej wróżby na przyszłe dni.

Wyjaśnienie: 
Podczas rozwiązywania testu (20 pytań) student może zaznaczyć dowolne 2 pytania, które będą traktowane jako poprawne.
.

 

Klasa "S"

 
 
 
 
 

Opis:
Chowając wszelkie urazy, Szuwarek postanowił, że stworzy dla Krzesisławy najpiękniejszy naszyjnik ever! Całymi dniami doglądał pąki nenufarów, które nieśmiało zaczęły wyłaniać się na tafli Szmaragdowego Oczka. Najokazalsze sześć kwiatów zmyślnie wplótł do pozostałych elementów naszyjnika. Tak bogatym i pięknym naszyjnikiem nie mogła pochwalić się żadna rusałka w okolicy! Fakt ten ucieszył ogromnie Krzesisławę. Postanowiła wynagrodzić Szuwarkowi wyrządzone krzywdy i rzuciła zaklęcie na Szmaragdowe Oczko, które tym razem miało chronić je od nieszczęść. Warto było się postarać Szuwarku!

Wyjaśnienie: 
Podczas rozwiązywania testu (20 pytań) student może zaznaczyć dowolne 2 pytania, które będą traktowane jako poprawne lub może skorzystać z koła ratunkowego, zapewniającego 3.0 z testu końcowego (wymagane podejście do zaliczenia końcowego).
 

Zadanie 4. Aquarius (test końcowy)

Warunkiem przystąpienia do zadania jest zebranie wszystkich elementów rusałkowego naszyjnika

Od kilku dni Wodnik Szuwarek niecierpliwie czeka na bezchmurne niebo. Tak bardzo chciałby znów ujrzeć odbijające się w magicznej tafli jeziora gwiazdy. Jeśli warunki pogodowe się nie zmienią, to 6 czerwca ma szansę zobaczyć odbicie gwiazdozbioru Wodnika. W ostatnim zadaniu pomóż Szuwarkowi w odkryciu kolejnych gwiazd z gwiazdozbioru Wodnika, podając właściwe odpowiedzi w teście końcowym.